خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

آب سیاه چیست؟

  آب سیاه به گروهی از بیماریهای چشمی گفته می شود که درآن عصب بینایی دچار آسیب می شود. از آنجا که این عصب اطلاعات جسمی را که دیده میشود به مغز می برد هنگامی که آسیب می بیند، بینایی کاهش خواهد یافت که میزان آن به شدت تخریب عصب بینایی بستگی دارد.

  میزان دید که در اثر آب سیاه از بین می رود غیر قابل بازگشت است ولی با تشخیص زودرس، پیگیری دقیق و استفاده منظم از داروهای تجویز شده میتوان از آسیب بیشتر جلوگیری کرد.

  برطبق یک بررسی در افراد بالای 40 سال شهر تهران شیوع بیماری حدود 4/1 % گزارش شده است.

  مواردی که آب سیاه ایجاد می کنند؟

  عصب بینایی در آب سیاه معمولا به علت افزایش فشار داخل چشم آسیب می بیند. مقدارمعینی فشار برای حفظ و شکل و کارکرد مناسب مورد نیاز می باشد. ولی وقتی فشار داخل چشم بالا رفت، عصب بینایی راتحت فشار قرار می دهد. در اثر این فشار برخی از رشته های عصبی از بین می روند و در نتیجه کاهش بینایی اتفاق می افتد. اولین مناطقی که درگیر شده و آسیب می بیند مناطق محیطی بینایی می باشد . اگر آب سیاه درمان نشود، گسترش آن می تواند سبب از دست رفتن کامل دید محیطی شود. دراین صورت دید به شکل لوله تفنگی باقی می ماند یعنی قسمت مرکزی  میدان دید باقی مانده و قسمتهای محیطی آن از بین می رود. در مراحل نهایی بیماری کاهش دید مرکز به وقوع پیوسته که نتیجه آن کوری کامل است. گاهی نیز آب سیاه با فشار طبیعی چشم همراه است . در اینگونه موارد آب سیاه با فشار طبیعی (یا پایین) نامیده می شود.

  از طرف دیگر فشار بالای داخل چشم همیشه آب سیاه ایجاد نمی کند . در برخی از افراد فشار داخل چشم بالاتر از میزان طبیعی است و لیکن آسیب قابل توجهی در سر عصب و میدان بینائی یافت نمی شود. این حالت بسته به نظر متخصص از نظر احتمال ایجاد آب سیاه ممکن است تنها به پیگیریهای منظم نیاز داشته باشد و یا اینکه لازم است همانند آب سیاه درمان شود. که در هر مورد متخصص بیماریهای چشم اقدامات و راهنمایی لازم را انجام خواهد داد.

  چرا فشار داخل چشم به وجود می آید؟

  فشار چشم (فشار داخل چشم) توسط مایع آبکی که در قسمت قدامی  چشم قرار دارد و زلالیه (این مایع وظیفه تغذیه بافتهای مجاور را بعهده دارد) نامیده میشود، کنترل می گردد. این مایع در اجسام مژگانی (حلقه های بافتی پشت بخش رنگی چشم یا عنبیه) ساخته شده و از میان مردمک عبور می کند و از کانالهایی ریز به نام شبکه ترابکولار از چشم خارج میشود.این شبکه در زاویه خروجی چشم بین قرنیه و عنبیه قرار دارد. در چشم طبیعی بین تولید و خروج این مایع تعادل وجود دارد. در برخی چشمها این تعادل به هم  میخورد . برهم خوردن این تعادل سبب بالا رفتن فشار داخل چشم می شود . بیشترین موارد آب سیاه هنگامی اتفاق می افتد که خروج زلالیه از چشم محدود میشود، یعنی به میزانی که زلالیه تولید می شود خروج آن از چشم صورت نمی گیرد.

  آیا برخی از افراد بیش از دیگران مستعد آب سیاه هستند؟

  بله ، عوامل خط متعددی وجو د دارند که احتمال شروع آب سیاه رابیشتر می کنند و همچنین این عوامل برروی هم اثر هم افزایی دارند. این عوامل عبارتند از :

  سن، نژاد، سابقه فامیلی، نزدیک بینی، دوربینی، اندازه ضخامت قرنیه و ... .

  سن:

  آب سیاه زاویه باز اولیه با افزایش سن شیوع بیشتری پیدا میکند . در زیر 40 سال شایع نمی باشد. تعداد افرادی که این بیماری را دارند از 2 درصد در 40 سالگی به 4 درصد در 80 سالگی افزایش میابد.

  نژاد:

  افراد سیاهپوست 4 برابر بیشتر از سفید پوست در معرض آب سیاه زاویه باز قرار دارند . بیماری در این افراد زودتر اتفاق میافتد و شدیدتر است و بنابراین معاینات منظم جهت جلوگیری از آسیب بینایی در این افراد حیاتی است.

  سابقه فامیلی:

  در صورتیکه خویشاوندان نزدیک ( پدر، مادر، خواهر، برادر یا فرزند) دچار آب سیاه باشند خطر ابتلا به آب سیاه حداقل 4 برابر افزایش می یابد. معاینات چشمی در این افراد در سن بالای 40 سالگی توسط سازمان جهانی بهداشت پیشنهاد شده است. در زمانی که عوامل خطر دیگری هم وجود دارد بهتر است معاینات چشمی در سنین پایینتر انجام شود. در صورتیکه آب سیاه دارید، فراموش نکنید که باید به خویشاوندان خود درباره این بیماری و نیاز آنان به معاینه توضیح دهید.

  نزدیک بینی:

  افراد با نزدیک بینی شدید در معرض خطر بیشتر آب سیاه زاویه باز اولیه میباشند و باید مطمئن شویم که به طور منظم برای بررسی امکان گرفتاری به آب سیاه معاینه میشوند.

  دوربینی

  افراد دوربین در معرض خطر بیشتر آب سیاه زاویه بسته میباشند.

  بیماری قند(دیابت)

  خطر آب سیاه ممکن است در افراد دیابتی بیشتر باشد، وجود رابطه مستقیم بین این دو بیماری مشخص نیست . به هر حال همه افراد دیابتی باید بطور منظم مورد معاینه چشمی قرار گرفته و همزمان معاینات و بررسی لازم جهت تشخیص بروز احتمالی آب سیاه در آنان انجام شود.

  در صورتی که در یک یا چند گروه در معرض خطر قرار بگیریم چکار کنیم؟

  باید مطمئن شویم، همه کسانی که در معرض خطر آب سیاه هستند، با توجه به برنامه ای که چشم پزشک مشخص می کند مورد معاینه قرار می گیرند.

  چند تست مهم در ارزیابی بیماری آب سیاه:

  معاینه سر عصب با وسیله ای مخصوص

  اندازه گیری فشار داخل چشم

  بررسی میدان بینایی که آیا علایمی از کاهش دید از بخش محیطی وجود دارد یا نه؟

  این ارزیابیها با تشخیص و توسط چشم پزشک انجام میشود.

   

  چه تعداد از مردم به آب سیاه مبتلا هستند؟

   

  در حال حاضر 65 میلیون نفر در جهان به بیماری آب سیاه مبتلا هستند و متاسفانه این رقم روبه افزایش است.

   

  اگر فردی در خانواده مبتلا به آب سیاه باشد. احتمال ابتلای به این بیماری در سایر افراد آن خانواده 4 تا 9 برابر بیشتر از سایر افراد جامعه است. احتمال ابتلای افراد بالای شصت سال به بیماری آب سیاه 6 برابر بیشتر از سایر افراد جامعه است.

   

  چه تعداد ازمبتلایان به آب سیاه نسبت به وجود بیماری خود آگاهی ندارند؟

   

  تقریبا نیمی از کسانی که دچار بیماری آب سیاه هستند از وجود بیماری  خود آگاه نیستند.

   

  چه کسانی در معرض خطر ابتلا به آب سیاه هستند؟

   

  - بستگان بیماران مبتلا به آب سیاه.

   

  - افراد بالای 50 سال سن.

   

  - افراد با نزدیک بینی بالا.

   

  - مبتلایان به بیماری قند.

   

  اگر آب سیاه به خوبی کنترل نشد چه باید کرد؟

   

  امروزه بیش از 90% بیماران تشخیص داده شده آب سیاه دید مفید خود را حفظ می کنند ( کوری نادر است).

   

  با این حال، در برخی موارد کنترل کافی آب سیاه برای حفظ دید مفید امکان پذیر نیست. این حالت مخصوصا وقتی پیش می آید که آب سیاه در مراحل دیررس تشخیص داده شود، درمان غیر موثر باشد و یا بیمار در استفاده از داروهای تجویز شده مشکل داشته باشد.

   

  اگر دید درحدی آسیب دیده باشد که نمیتواند کارهای روزانه خود را انجام دهند، کارهای زیادی میتوان انجام داد تا به بیماران کمک کند تا بتوانند از دید خود به طور موثر استفاده کنند.

   

  بیماران باید با چشم پزشک یا اپتومتریست تماس بگیرند تا آنها را با وسایل کمکی کم بینایی آشنا سازد.

   

   


  این مطلب تا کنون 8 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : سیاه ,افراد ,فشار ,بیماری ,بینایی ,آسیب ,فشار داخل ,سیاه زاویه ,نزدیک بینی ,سایر افراد ,وجود دارد ,سایر افراد جامعه ,
  آب سیاه چیست؟

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر